V příběhu inspirovaném skutečnou událostí žije uzavřený Karel ve světě řádu a striktních pravidel, ve kterém nezbývá mnoho místa pro empatii. Svou extrovertní a bohémskou matku Matyldu, bývalou barovou zpěvačku, navštěvuje víceméně z povinnosti. Matylda přijde nečekaně o byt a Karlovi nezbyde než ji vzít k sobě. Jejich soužití je ale pro něj katastrofou. Zvlášť když vyjde najevo, že u Matyldy propuká Alzheimerova choroba. Jako možné řešení se nabízí, že o svéráznou babičku bude pečovat Karlův syn Pavel, nezodpovědný floutek pohrdající otcovou profesí exekutora. Společná domácnost tří rozdílných temperamentů různých generací přináší řadu humorných momentů, s postupujícími příznaky nemoci spíš tragikomických. Na první pohled bezvýchodná situace převrátí rodině život vzhůru nohama, ale tím, že to nevzdají, udělají něco důležitého nejen pro Matyldu, ale i sami pro sebe.
Po filmu proběhne diskuze na téma péče o lidi s Alzheimerovou nemocí s Matějem Kučerou, Jitkou Zachariášovou, Natašou Slavíkovou a Antoniem Šoposkim.
Délka filmu: 113 min (19:00-21:00)
Diskuze: 21:00-21:30
Vstupné: 100 Kč
Předprodej online nebo na pokladně Městské knihovny v Praze.
MUDr. Matěj Kučera
Matěj vystudoval všeobecné lékařství na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze a v současné době je doktorandem pod společným vedením na Univerzitě Karlově v Praze a Vrije Universiteit, Amsterdam. Od roku 2018 působí jako vědecký pracovník v rámci výzkumného programu Veřejné duševní zdraví NUDZ. Ve své výzkumné práci se zaměřuje na témata, jako je prevalence deprese u seniorů, destigmatizace lidí s duševním onemocněním a psychická a emoční pohoda dětí.
Jitka Zachariášová
Ředitelka a zakladatelka A DOMA z. s., která se již 24 let věnuje problematice péče o seniory a pomoci jejich rodinným příslušníkům. Služby organizace A DOMA z. s. jsou postaveny na dvou hlavních pilířích a to je terénní sociální služba osobní asistence a Středisko pro pečující. V každé z těchto služeb navrhla inovativní postupy práce. Je autorkou metody Rodinného průvodce, který společně s multidisciplinárním týmem provází dlouhodobě pečující, kde se nejen radí, ale společně s pečujícími řeší jejich problematické situace.
Nataša Slavíková
Nataša Slavíková pracuje jako autorka, producentka a dramaturgyně v audiovizuální oblasti více než 25 let. Za tu dobu natočila více než 400 dokumentárních a publicistických pořadů pro převážně Českou televizi se zaměřením na přírodu, ekologii, alternativní kulturu a mezilidské vztahy.
Scénář k filmu Tancuj Matyldo vznikl na základě osobních zkušeností v rodině s péčí o maminku s onemocněním Alzheimerovy demence a napsala ho společně se svým manželem scenáristou Petrem Slavíkem, který je i režisérem snímku.
Antonio Šoposki
Herec, ztrvárnil syna Pavla ve filmu Tancuj, Matyldo
Antonio Šoposki získal zkušenosti s Alzheimerovou nemocí zprostředkovaně od své nemocné babičky. Myslí si, že toto téma je i pro mladé lidi všudypřítomné, protože většina má rodiče, prarodiče různého věku.
Zahrál si mimo jiné i v seriálu Kukačky a Pan profesor.