Úsvit – 1.3. | 20:30 | Velký sál

 Do městečka Svit pod Tatrami přijíždí v roce 1937 ředitel velké továrny se svou ženou, aby zde po baťovském vzoru Zlína postavili moderní průmyslové město. Jejich plány ale naruší znepokojující nález mrtvoly v areálu továrny. Novorozenec s mužským i ženským pohlavním orgánem. Monstrum. Případ přesahuje možnosti místních četníků, podléhá maximálnímu utajení a na místo přijíždí tajná policie. Nicméně zdá se, že jediný, kdo chce záhadu vyřešit a nalézt odpovědi a pravdu, je těhotná manželka ředitele. Narazí ale na nečekané překážky, včetně svých vlastních předsudků…

  •  

 

Po projekci bude následovat diskuze s režisérem Matějem Chlupáčkem, Zdeňkem Slobodou a Michalem Pitoňákem na téma lidské pohlavní a genderové rozmanitosti, a to jak film může pomáhat takovou realitu přijímat.

 

Délka filmu: 117 min (20:30-22:30)

Diskuze 22:30-23:00

Vstupné: 100 Kč

Předprodej online nebo na pokladně Městské knihovny v Praze

Matěj Chlupáček

Český filmový a televizní režisér

Matěj Chlupáček (1994, Liberec) dokončil svůj celovečerní debut Bez doteku v osmnácti letech, aniž by studoval uměleckou školu. „Nejlepším vzděláním je přece praxe,“ říká. Svět filmu jej přitahoval již od dětství. Ve čtrnácti letech začal natáčet propagační spoty i videoklipy. Na filmu Bez doteku režisér úzce spolupracoval se supervizorem herců Michalem Samirem. Na jeho debutu Hany se podílel jako producent a technický supervizor.

RNDr. Michal Pitoňák, Ph.D.

Michal Pitoňák je vedoucím pracovní skupiny Duševní a veřejné zdraví sexuálně a genderově rozmanitých lidí v Národním ústavu duševního zdraví. Hlavní oblasti jeho výzkumu se zaměřují na porozumění tzv. menšinovému stresu a jeho dopadům na duševní zdraví sexuálně a genderově rozmanitých lidí. Svou publikační činností přispívají k interdisciplinárnímu propojování několika oborů psychologie, sociologie, veřejného zdraví či humánní geografie. Je předsedou a spoluzakladatelem vědecko-popularizačního spolku Queer Geography a jako člen vládního Výboru pro práva LGBTI+ lidí se aktivně podílí na politikách a iniciativách pro zrovnoprávnění LGBTQ+ lidí. Profesně též spolupracuje s přírodovědeckou, pedagogickou a filozofickou fakultou Univerzity Karlovy.

Mgr. Zdeněk Sloboda

Zdeněk Sloboda absolvoval mediální studia na Univerzitě Karlově, působil v Sociologickém ústavu AV ČR na výzkumu rodičovství LGB lidí a mezi roky 2020 a 2021 vedl na Univerzitě Palackého výzkumný projekt zabývající se sociálními a právními aspekty života intersex lidí v Česku, jehož výstupem je doporučení ombudsmana, informační stránka Intersex-dsd.cz a monografie Trampoty s pohlavím (2023, Wolters Kluwer). Od roku 2013 je členem (2015-2021 předsedou) Výboru pro práva LGBTI+ lidí při Úřadu vlády ČR.