NEPTEJ SE MĚ JEN NA TO : VÝZVY KOMUNIKACE O DUŠEVNÍM ZDRAVÍ A NEMOCI V MÉDIÍCH
V besedě “Neptej se mě jen na to” iniciativy Na rovinu se tentokrát budeme věnovat tomu,jak o zkušenostech s duševním onemocněním mluvit a psát v médiích: Jak dnes o duševním zdraví a nemoci mluvíme? A jak v médiích? Jak nejlépe zmínit duševní onemocnění? Jak ukázat zotavení? Je duševní zdraví nosné jako hlavní téma, nebo se mu lépe daří vetkanému do ostatních příběhů a témat lidského života? A jak o duševních nemocech mluvit tak, abychom přispěli ke zlepšení psychické pohody v naší společnosti a omylem jsme naopak situaci nezhoršili? Výzvy, překážky a způsoby jejich překonávání v komunikaci v různých médiích: k těmto a dalším otázkám si zveme hosty, kteří témata duševního zdraví a duševních onemocnění dlouhodobě věnují ve své mediální práci. Během besedy uvidíte ukázky z práce našich hostů, kde se tématu duševního zdraví dotýkají. Dozvíte se také informace k dobré praxi z našeho hlavního mediálního nástroje pro destigmatizaci a komunikaci o duševním zdraví: Mediaguidu Na rovinu, který reflektuje základní vodítka pro novináře i všechny ostatní, kdo o duševním zdraví komunikují v médiích.
Program je pořádán ve spolupráci s iniciativou Na rovinu: https://narovinu.net/
Moderátorka besedy:
Táňa Zabloudilová, autorka podcastů Moje terapie a Hranice násilí na Radiu Wave Českého rozhlasu
Diskutující:
Petr Bouška, moderátor magazínu Balanc na Radiu Wave Českého rozhlasu, který se 5 let pravidelně věnuje duševnímu zdraví a byl oceněn jako podcast roku
Anna Košlerová,sociální psycholožka a redaktorka serveru iROZHLAS.cz, kde se věnuje mimojiné tématům psychiatrické péče
Ondřej Moravec, autor prvního českého VR film Tmání, který autobiograficky pojednává o jeho zkušenosti s depresí
Johana Bázlerová, autorka instagramového účtu @jsemvobraze, kde sdílí i své zkušenosti v duševním zdraví
Délka programu: 90 min (17:00-18:30)
Vstupné: 100 Kč
Předprodej online nebo na pokladně Městské knihovny v Praze.
Táňa Zabloudilová – moderátorka
Publicistka, moderátorka a dramaturgyně, která se nejčastěji věnuje popkultuře a sociálním tématům. Pro Český rozhlas, Radio Wave připravila dva autorské podcasty, které se dotýkají tématu duševního zdraví. V podcastovém seriálu Moje terapie si štafetu předávají vypravěčské dvojice tvořené terapeuty a jejich klienty a příběhy, které společně vyprávějí, přibližují jak může psychoterapie pomoct lidem s posttraumatickou poruchou, úzkostmi, bipolární poruchou nebo panickými atakami. Podcast s názvem Hranice násilí pak přinášejí vyprávění šesti mladých žen, které zažily sexuální násilí v partnerských vztazích, popřípadě byl jeho pachatelem někdo z okruhu známých. V současnosti se autorka věnuje tématu porodnického násilí.
Hosté:
Petr Bouška
Petr Bouška, lektor a moderátor. Autor podcastu Balanc na Radiu Wave, který se 5 let pravidelně věnuje duševnímu zdraví a byl oceněn jako podcast roku. Lektoruje na téma duševní hygieny a sebepéče.
Anna Košlerová
Většinu svého života strávila v zahraničí a s novinařinou se seznámila při studiu sociální psychologie na severu Nizozemska. Tam pracovala v redakci lokálního média Ukrant. Posléze spolupracovala se zahraničními médii The Guardian, BBC, Al Jazeera, The Scotsman a VICE World News. Věnuje se lidskoprávním tématům jako třeba nedobrovolné sterilizaci žen na území bývalého Československa, psychiatrické péči nebo utlačování běloruských a ruských novinářů. Redaktorkou serveru iROZHLAS.cz je od května 2022.
Ondřej Moravec
Ondřej je nezávislý režisér, scenárista a producent. Mezi lety 2019 a 2022 pracoval na svém prvním autorském VR projektu Tmání jako režisér a scenárista. Projekt měl světovou premiéru na festivalu v Benátkách v roce 2022 a získal nominaci na Českého lva. Jeho projekt Fresh Memories: the Look byl premiérován na prestižním americkém festivalu SXSW v roce 2023. Oba projekty byly uveden na více než 30 festivalech po celém světě. Ondřej dlouhodobě spolupracuje s kreativní skupinou Brainz Studios nebo se společností Comguide zabývající se výcvikem zdravotníků ve virtuální realitě. V roce 2023 založil v Praze první středo a východoevropský festival virtuální reality se zaměřením na uměleckou tvorbu – Art*VR festival. Od roku 2014 pracuje rovněž jako nezávislý festivalový dramaturg pro řadu českých filmových festivalů, kde kurátoruje výběr pro kategorie VR filmů – momentálně na festivalech Anifilm, Letní filmová škola a Zlín film fest. Mezi lety 2014 a 2021 pracoval jako programový ředitel a dramaturg festivalu Jeden svět. Absolvoval FAMU na oboru scenáristika a rovněž vystudoval žurnalistiku a mediální studia na Karlově univerzitě. Před prací na Jednom světě pracoval jako reportér kulturní redakce zpravodajství České televize.
Johana Bázlerová
Johana Bázlerová je 22letá autorka instagramového účtu @jsemvobraze. Tento zpravodajský profil vytvořila v roce 2020 se záměrem informovat mladé lidi o aktuálním dění jednoduše a tak, aby tomu každý porozuměl. Aktuálně má přes 190 tisíc sledujících. Mezi témata, kterým se věnuje, patří geopolitika, rovnoprávnost, klima a také pop kultura.