Curanderos – 25. 2. | 15:00 | Malý sál

 

Curanderos je guerilla no-budget film o posvátné rostlině ayahuasce. Je to cestopisné pátrání po tom, co vlastně ayahuaska je, a kdo jsou lidé, kteří s ní pracují. Autor se vydává na filmový trip do Peru, kde sám absolvoval několik ayahuaskových rituálů a udělal sérii rozhovorů s lidmi, kteří s ayahuaskou pracují – ať už je to mladý neošaman z Evropy, nebo bylinkář, indiánsky ayahuaskero v amazonské džungli, anebo český neurovědec, který se věnuje výzkumu psychedelik. 

Film je mozaikou různých pohledů a názorů snažících se přiblížit tématiku šamanismu i běžné veřejnosti. Zároveň se však nevyhýbá ani problematickým aspektům jako je šarlatánství spojené s rozmachem ayahuaskového turismu, domorodým konceptem černé a bílé magie, nebo rizikům spojeným s neodpovědným užíváním této kdysi posvátné rostliny. Projekt vznikl jako one man koncept za pomoci dobrovolníků a psychonautů z Evropy a Jižní Ameriky.

 

 

Po projekci proběhne diskuze s Vlaďkou Sobasovou a Petrem Winklerem o současné legislativě a o tématu využití psychedelických látek při hledání vztahu k sobě a okolí, rovnováhy a duševního zdraví.

 

 

Délka filmu: 40 min

Vstupné: 100 Kč

Předprodej online nebo na pokladně Městské knihovny v Praze.

Film je v angličtině bez českých titulků.

Petr Winkler vystudoval sociální politiku a sociální práci na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a také Health service and population research na Institutu psychiatrie, psychologie a neurovědy na King’s College v Londýně. V současné době je ředitelem Národního ústavu duševního zdraví, kde od roku 2011 vybudoval výzkumný program zaměřený na veřejné duševní zdraví. Ve svém výzkumu se mimo jiné věnoval užívání LSD mezi psychiatry, psychology a psychoterapeuty v letech legálního experimentování s touto látkou na území bývalého Československa v letech 1952-1974.

 

Vlaďka Sobasová je adiktoložka, která se zajímá o drogovou politiku a oblast závislostí. Působila jako koordinátorka výzkumných projektů v Národním ústavu duševního zdraví. Byla zaměstnankyní Sekretariátu Rady vlády pro koordinaci drogové politiky (Úřad vlády ČR). Působila jako CEO, nyní jako externí poradce pro Nadační fond pro výzkum psychedelik PSYRES.