Utéct – 24. 2. | 18:30 | Malý sál

Amin Nawabi (pseudonym), 36letý uznávaný akademik, zápasí s bolestivým tajemstvím, které skrývá už 20 let. Obává se, že mu může zničit život, který si vybudoval pro sebe a svého budoucího manžela. O svůj příběh se podělí s režisérem Jonasem Poherem Rasmussenem, blízkým přítelem a spolužákem ze střední školy. Poprvé prostřednictvím animace vypráví příběh mimořádné cesty dětského utečence z Afghanistánu. Utéct díky srdečnému rozhovoru mezi Jonasem a Aminem povypráví nezapomenutelný příběh sebepoznávání. Ukazuje se, že pouze při konfrontaci s minulostí je možné vytesat budoucnost, a konstatuje univerzální pravdu, že až když přestaneme utíkat před tím, kým jsme, najdeme pravý význam domova.

 

Před projekcí budou představeny aktivity Národního ústavu duševního zdraví v oblasti pomoci ukrajinským uprchlíkům. Po projekci proběhne diskuze na téma vztahu k vlasti, uprchlictví, vykořenění a jejich dopadu na lidskou psychiku, a to s doc. PhDr. Markem Preissem, Ph.D., vedoucím psychologem v Národním ústavu duševního zdraví. 

 

 v Praze

 

Délka filmu: 93 min

Vstupné: 100 Kč

Předprodej online nebo na pokladně Městské knihovny v Praze.

Marek Preiss vystudoval psychologii na FF UK v Praze, pracuje jako vedoucí psycholog v Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ), přednáší University of New York in Prague, je prezidentem rady Rafael Institutu a zabývá se mezigeneračním přenosem traumatu. Je atestovaný klinický psycholog se zaměřením na klinickou psychologii, neuropsychologii, poruchy osobnosti a oblast integrity, v těchto oblastech také publikuje.