Dívka – 26. 2. | 17:30 | Malý sál

Lara je trans žena, která se narodila s tělem a jménem chlapce. Podstupuje hormonální a chirurgické procedury, které z ní udělají ženu. Zároveň se zapisuje na prestižní baletní školu, kde si chce splnit sen a stát se tanečnicí. Jeden z nejsilnějších motivů Dívky, od kterého režisér Lukas Dhont od začátku do konce neuhýbá, je ten, že všichni z Lařina okolí, ať už doma či ve škole, plně podporují její touhy a snahy. Její rodina se přestěhovala do jiného města, aby Lara mohla chodit na baletní školu, její učitelé k ní přistupují úplně stejně jako ke všem ostatním studentům a studentkám, její otec pečlivě sleduje léčbu a doprovází ji na schůzky s lékaři a pokládá konstruktivní otázky. Síla filmu z velké části vychází z drsné pravdy: všechna tato podpora Laře proměnu nijak neusnadňuje. Jen zabraňuje tomu, aby byla horší, než je. 

 

Po projekci proběhne diskuze na téma vztahu k vlastnímu tělu, tranzice a transgender lidí s Viktorem Heumannem z organizace Transparent a psychoterapeutkou PhDr. Pavlou Doležalovou, Ph.D.

Délka filmu: 105 min

Vstupné: 100 Kč

Předprodej online nebo na pokladně Městské knihovny v Praze.

Pavla Doležalová působí jako psychoterapeutka a jako pedagožka na VŠ zdravotníctva a sociálnej práce Sv. Alžběty v Praze. V mezinárodním projektu SWITCH v NUDZ (2020-2022) se věnovala transgender tématice, dále se věnuje poznatkům implementace do praxe. Působila na  Klinice Adiktologie 1. LF, K.U., v EMCDDA v Portugalsko a  v Itálii v oblasti drogové politiky. Získala Humphrey Fellowship a NIDA studijní odměnu a studovala na Oregon University v Oregonu, USA a na  Johns Hopkins University v Baltimoru, USA , studovala speciální pedagogiku na MÚ v Brně a Karlově Univerzitě v Praze. Další zkušenosti má v manažerské praxi ve státní správě, samosprávě, v drogové politice.

 

Viktor Heumann je jeden ze zakladatelů Trans*parentu(2015), kde manažuje social media a vede několik projektů zacílených na zlepšení zdrav. péče o trans* lidi. Spolupracovník řady českých queer iniciativ (Mezipatra, Jsme fér atd.). Vystudovaný anglista a profesí překladatel různých textových forem včetně románů. Stará se o menší zvířecí rodinku.