Moje jméno není „diagnóza“: duševní onemocnění z pohledu psychiatra i lidí, kteří je každodenně prožívají

so 22. 4. 14:00 | malý sál kina Světozor |  Přednášející: Miroslava Janoušková, Ph.D.

Život s duševní nemocí a stigmatizace budou ústředními tématy tohoto doprovodného programu. Stigmatizace znamená odsuzování člověka kvůli některé jeho charakteristice. V tomto případě duševnímu onemocnění. Velmi znesnadňuje život lidem, kteří se s ním potýkají, a přispívá ke strachu vyhledat potřebnou pomoc a ozvat se za svá lidská práva. Přispívá tak k diskriminaci v různých oblastech. I proto se na její odstraňování zaměřuje probíhající reforma psychiatrické péče. Seminář představí nejen psychiatrický pohled na různé diagnózy, ale hlavně zprostředkuje osobní zkušenost několika lidí s těmito nemocemi. Chcete vědět, jak se stigmatizace projevuje v běžném životě? Jak se s ní vyrovnávat? A jak neztrácet naději, i když vás potkají trable? Přijďte si poslechnout příběhy lidí, jejichž jméno není diagnóza.

 

 

 

 

 

Miroslava Janoušková vede Pracovní skupinu výzkumu a prevence stigmatizace a diskriminace lidí s duševním onemocněním v Národním ústavu duševního zdraví. Vystudovala sociologii, sociální práci a sociální politiku na Masarykově univerzitě, je skautka.

 

 

Dana Chrtková pracuje v Národním ústavu duševního zdraví v oddělení sociální psychiatrie, ve skupině, která se zabývá výzkumem a vývojem služeb pro lidi s duševním onemocněním. Jako člověk se zkušeností s duševním onemocněním přináší svůj pohled na problematiku duševního zdraví. Vystudovala biochemii na Přírodovědecké fakultě UK v Praze.

 

 

Jeník Tyl se od mala točí kolem divadla, spolupracoval s Dismanovým Rozhlasovým Dětským Souborem či OLDstars. Vystudoval obor produkce na DAMU. V současné době pracuje pro divadlo VOSTO5 a producentskou jednotku DAMÚZA. Jak říká o své zkušenosti s duševním onemocněním: „Nebojím se mluvit o nepříjemných věcech. Sdílení osvobozuje a dává odvahu. Mně a třeba i dalším.“

 

 

Ivan Bartoš je lídrem politické strany Piráti. Zajímá se o veřejné dění, hudbu a DIY kulturu. Je vášnivý čtenář a filmový fanda. Vystudoval doktorát v oboru informační věda. Jak sám říká: „Problémy, které člověk zažívá s psychikou, vidět nejsou, není to jako zlomená noha. Proto si myslím, že je důležité, aby se o nich mluvilo a o možnostech pomoci vědělo co nejvíce lidí.“