Doprovodný program

Co nebo kdo je NUDZ?!

Národní ústav duševního zdraví je moderní výzkumně a klinicky orientované centrum zaměřené na zkoumání neurobiologických mechanizmů vedoucích k rozvoji nejzávažnějších duševních poruch (schizofrenie, deprese, úzkostné stavy a reakce na stres). Výzkum se rovněž zabývá vývojem a testováním nových diagnostických a léčebných metod. Přístup k řešení problematiky je založený na vzájemné provázanosti metodik molekulární biologie, animálního modelování a klinického výzkumu a testování. Nedílnou součástí ústavu je také klinika, Alzheimer centrum a výzkum týkající se aktuálního stavu a změn psychiatrické péče.

NUDZ nad festivalem převzal po odborné stránce záštitu a během festivalu bude také různými formami přiblíženo, čemu všemu se v NUDZ vědci věnují.

Nábory do výzkumu

Chcete vědět, zda jste sova nebo ranní ptáče? Nebo si vyzkoušet praxí prověřené hlášky, kterými si získáte objekt své touhy? V prostoru mimo kinosály bude možné upsat svou duši do některé ze studií, které vedou vědci z Národního ústavu duševního zdraví, pomoci tak české vědě a zjistit třeba i něco o sobě!

Prostor bez hranic aneb Virtuální realita a zdraví

Úplně nová realita vtrhla do našich životů. Technologie VR je nyní už dostupná všem. Jak se dá využít v terapii duševních onemocnění? A jaký vliv bude mít na naše fyzické i duševní zdraví? Navštivte zdarma na festivalu náš VR lounge, kde si můžete vyzkoušet nové aplikace a hry a pobavit se s odborníky na nové technologie, kognitivní funkce a duševní zdraví z NUDZ a společností Xlab a 3Dsense.

Na hlavu festival merchandise

Jsi Na hlavu? Podpoř akci koupí trička s designem NUDZ nebo s logem festivalu, hrnku s motivem neuronové sítě nebo plakátu!

Duševní zdraví nás baví aneb Recykliteratura v souboji s mýty a stereotypy

Expozice z dílny pracovní skupiny věnující se v NUDZ de/stigmatizaci duševního onemocnění představí nejčastější mýty o duševně nemocných a duševním onemocnění v kontrastu s realitou. Předsudky škodí, zbavme se jich!

Fotokoutek Dávám židli do kruhu

Dávám židli do kruhu je destigmatizační kampaň vzešlá z řad studentů gymnázia GEVO Jižní město. Vyfotografujte se s jejich červenou židlí, výsledek umístěte na sociální sítě s hashtagem #davamzidlidokruhu a přihlaste se tak k myšlence, že na duševním zdraví záleží!

Old Rubberhand aneb Iluze gumové končetiny

Přáli byste si někdy mít alespoň jednu ruku navíc, abyste stíhali vše, co se na vás valí? Naši asistenti vám alespoň dočasně zařídí novou končetinu pomocí zábavné iluze, tzv. rubber hand illusion. Tato iluze už téměř dvě desetiletí nepřestává udivovat neurovědce z celého světa…

Terapeutické dílny Bohnice

Dílny psychiatrické nemocnice Bohnice se věnují terapii tvorbou v řadě odvětví jako je svíčkařství, dřevařství, knihařství, tkalcovství, košíkářství nebo sklářství – a tím výčet zdaleka nekončí! Výrobky z dílen budou po dobu festivalu prezentovány formou prodejní výstavy. Stavte se!

Odpočinková zóna

V odpočinkové zóně bude možné uvelebit se v jednom z pohodlných fatboyů a diskutovat
s ostatními lenochy nad čerstvými dojmy z právě shlédnutého filmu nebo nad obsahem některého z doprovodných bloků v malém sále.

Výstava posterů vědců NUDZ

Víte, jaká sexuální poloha je mezi Čechy nejoblíbenější? Jaké zvíře je vizuálně nejodpudivější? To vše i mnohé jiné se dozvíte v prostorech vstupu do kina na výstavě vědeckých posterů nejen (zdánlivě) nevědeckých témat.

Amesovo okno

Další z oblíbených vjemových iluzí. Nahlédněte Amesovým oknem na limity vašeho zrakového vnímání.

Green Doors

Stánek občanského sdružení pomáhajícího lidem s duševním onemocněním, zejména se schizofrenií, žít spokojený život. Přijďte si dát něco dobrého a zbořit pár předsudků!

Fractalium

je interaktivní 3D instalace, která vám pomocí procházky skrze fraktály ukáže divy matematiky, pomůže lépe pochopit, z čeho se skládá vesmír kolem nás a jak s tím vším pracuje naše mysl.